Türkiye Altın ve Maden Kaynakları Haritası

Çok tartışılan bir konu olan Türkiye maden bakımından zengin bir ülkemi. MTA bu tartışmalara son veren bir harita yayınladı. Türkiye’nin maden kaynaklarını gösteren bu harita ile nerede ne kadar maden olduğunu görebiliyoruz. Altın rezervinin % 90 daha hala çıkarılmayı bekleniyor ve toplam altın  rezervinin6 bin 500 ton altın kaynağımızın  olduğu düşünülüyor.

Nerelerede Altın Aranabilir

MTA’nın tespitlerine göre altın bulunabilecek yerler şöyle: Tokat-Giresun arasında Sayaca, Akoluk mevkii. Tokat-Sivas arasında Evliyatepe bölgesi. Erzincan, Elazığ, Sivas arasında Bakırtepe ve Nazarusağı ile Kars-Kağızman. Kayseri’de Mahmatlar ve Kırşehir’de Savcılıbeyit, Terziali bölgeleri. Adana’da Bolkarda, Antakya’da Kisecik ve Akıllıçay mevkii. Bilecik-Söğüt, Bursa-Balıkesir arasında Sülüklüköy-Beyköy bölgeleri. Afyon-Kütahya arasında Dağardı, Karaağaç ile İzmir-Aydın arasında Emirli, Bozdağ, Arapdağı bölgeleri. Çanakkale’de, Kartaldağ, Şahinli, Madendağ, Pirentepe ve Altınoluk bölgeleri. Trakya’da İğneada altın rezervinin bulunduğu bölgeler olarak belirlendi.

2 Responses to Türkiye Altın ve Maden Kaynakları Haritası

  1. berkay oğuz

    sbs de cıkar mı

  2. inanç ulaş

    bu millt o kadr asimle edilmış ki kendi başındaki zenginliğini göremiyor. bide koskocaman doğuda bir gr altın yok mu hep batıda mı ne komik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir